Maren Uthaug – Den sidste procent.
- Tid
- 19:00 - 20:30
- Pris
-
Den sidste procent: 100 kr.
- Sted
-
Struer Bibliotek
Smedegade 1,
7600 Struer
Audience
VoksneBibliotek
Struer BibliotekMaren Uthaug kommer i den anledning til Struer Bibliotek, og her fortæller hun om tankerne bag den spekulative verden i procenttrilogien, hvor hun har elimineret fritgående mænd og skabt et matriarkalsk samfund, hvor de kvindelige orgasmer betragtes som mentalhygiejne, og hvor alt forbundet med mænd er uhyggeligt og ulækkert.
Uthaug modtog De Gyldne Laurbær for 11% og høstede to år i træk titlen Årets Roman for både 11% og 88% ved Mofibo Awards. Begge bøger har også indbragt hende en masse overraskende overskrifter i pressen, hadske beskeder i indbakken og alenlange signeringskøer ved litteraturarrangementer.
Information skrev af samme årsag om 11%: ’Litteratur bliver ikke meget vildere’.
Så glæd dig til en aften med spænding, refleksion og god underholdning for alle, der elsker stærk litteratur og tankevækkende historier.